امروز پنجشنبه 01 آبان 1399
asemanesarayan.cloob24.com
0

روز پنجشنبه اول سپتامبر 2016 سایه‌ای وسیع آسمان بامداد را تاریک خواهد کرد و حلقه‌ای سوزان از آتش برفراز آفریقا طلوع خواهد کرد.

براساس گزارش بیزینس‌اینسایدر، خورشید‌گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که ماه کامل میان زمین و خورشید روی یک خط مستقیم قرار می‌گیرد و مانع از رسیدن نور خورشید به زمین شده و سایه آن روی زمین می‌افتد. در خورشید‌گرفتگی کامل مسیر ماه آن را دقیقا در برابر خورشید قرار می‌دهد و تمامی نور خورشید را مسدود می‌کند و تنها حلقه‌ای کم نور از کرونای خورشیدی در آسمان دیده می‌شود.

خورشید‌گرفتگی‌ حلقوی همان خورشید‌گرفتگی‌ کامل است با کمی تفاوت. در یک خورشید‌گرفتگی حلقوی ماه مستقیم در برابر خورشید قرار می‌گیرد اما از آنجایی که مدار ماه بیضوی است، فاصله‌آن تا خورشید به اندازه‌ای نیست که بتواند کل نور خورشید را مسدود کند. از این رو ماه کوچک در مرکز خورشید قرار می‌گیرد و حلقه‌ای خیره‌کننده و آتشین از خورشید از روی زمین قابل مشاهده باقی می‌ماند که به حلقه آتش مشهور است.

روز پنجشنبه اول سپتامبر 2016 چنین رویدادی رخ خواهد داد،‌خورشید‌گرفتگی حلقوی که برای 10 دقیقه روی خطی بسیار باریک از قاره آفریقا قابل مشاهده خواهد بود. پس از این گرفت حلقوی، خورشید‌گرفتگی حلقوی بعدی در 26 فوریه سال 2017 رخ خواهد داد که از آمریکای جنوبی قابل مشاهده خواهد بود و در 21 آگوست 2017 نیز باید در انتظار خورشید‌"رفتگی کامل در آمریکا بود که برای اولین‌بار طی 40 سال گذشته از کل آمریکا قابل مشاهده است.

گرفت روز پنجشنبه از یک سوی قاره آفریقا آغاز شده و در سوی دیگر در سواحل ماداگاسکار پایان خواهد گرفت. اما علاقمندان در نقاط دیگر جهان که امکان حضور در آفریقا را ندارند می‌توانند این رویداد خیره‌کننده را از طریق وب‌سایت رصد‌خانه SLOOH مشاهده کنند. در این وب‌سایت گرفت حلقوی خورشید از بیشترین زاویه‌های ممکن و در زمان حقیقی به نمایش در خواهد آمد.

تنها ساکنان گابون، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، تانزانیا،‌موزامبیک و ماداگاسکار قادر خواهند بود این رویداد را از نزدیک مشاهده کنند. این رویداد از 9:08 دقیقه بامداد به وقت محلی آفریقا آغاز می‌شود و برای 10 دقیقه ادامه خواهد داشت.

در چنین شرایطی بدترین ابزاری که می‌توان از آن برای دیدن کسوف استفاده کرد چشم غیرمسلح است. حتی با وجود اینکه ماه بیشترین بخش نور خورشید را مسدود می‌کند، حلقه آتش هنوز حجم زیادی از تشعشعات مخرب را به سوی چشم انسان شلیک می‌کند. حتی یک درصد از نور خورشید به اندازه‌ای شدید هست که بتواند شبکیه چشم انسان را از بین ببرد.

برای جلوگیری از چنین آسیب‌هایی تماشاچیان خورشید‌گرفتگی حتما باید عینک‌های محافظ مخصوص به چشم بزنند یا آن را به صورت غیرمستقیم تماشا کنند.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه